Do you use the dishwasher? I try to wash the dishes by hand as often as I can. Plus I use the same cup all day long so therefore less to wash. In winter I love running a hot sink of water for my hands as well. I tested the dishwasher the other day and it took 20 watts. If my calculations are correct I think it cost me $2.60 each time I use it. Which is around $78 a month. OMG. Off course you still are using power to run the sink to do the dishes but you are still saving around $50 a month by doing the dishes by hand!!! How about you do the dishes by hand once and a while plus work out how much it is costing you?
Caroline
No comments:
Post a Comment